Fiskalizacja i aktualizacja kasy online

Online od momentu fiskalizacji kasy po aktualizację programu pracy

Wielu podatników nadal zastanawia się nad konkretnymi aspektami działania kas rejestrujących online. Chociażby nad tym, od którego momentu urządzenie fiskalne zacznie się komunikować z serwerami Ministerstwa Finansów. Co ciekawe, online’owy tryb pracy kasy nie będzie związany jedynie z transmisją danych do centralnego repozytorium czy wystawianiem e-paragonów. Nowe urządzenia zaoferują również zdalną aktualizację swojego oprogramowania.

Fiskalizacja kasy rejestrującej online

Polscy przedsiębiorcy, którzy już mieli okazję korzystać z kasy fiskalnej, zapewne zdają sobie sprawę z tego, że jedną z podstawowych czynności przy instalacji takiego urządzenia jest fiskalizacja. Po wprowadzeniu w naszym kraju systemu online nic się w tej kwestii nie zmieni. Obowiązkiem podatnika nadal będzie zlecenie wspomnianej usługi serwisantowi posiadającemu ważne uprawnienia (nadawane przez producenta). Tak jak dotychczas, dopiero po wykonaniu fiskalizacji możliwe będzie wystawianie paragonów fiskalnych za pomocą kasy online. Jednak nie tylko…

Okazuje się, że to właśnie w momencie wprowadzania danego urządzenia w tryb fiskalny dojdzie do pierwszego połączenia z systemem informatycznym Ministerstwa Finansów. Co więcej, już w chwili przeprowadzania opisywanej tu procedury urządzenie rejestrujące otrzyma indywidualny numer ewidencyjny. Natomiast bezpośrednio po wykonaniu fiskalizacji, system online zyska dostęp do danych transmitowanych przez kasę (przede wszystkim do informacji dotyczących rejestracji transakcji sprzedaży).

Zdalny dostęp do nowej wersji programu pracy

Online’owy tryb pracy nowych kas rejestrujących kojarzy się przede wszystkim z transmisją danych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów oraz z możliwością przesyłania elektronicznych paragonów. Wiele wskazuje jednak na to, że od 2018 roku urządzenia fiskalne zaoferuje znacznie więcej udogodnień. Bardzo ważną funkcjonalnością może się okazać m.in. opcja zdalnego aktualizowania oprogramowania kasy online. Pytanie jednak, na czym konkretnie ma polegać wspomniana procedura?

Program pracy urządzenia rejestrującego jest tak naprawdę odpowiedzialny za funkcjonalność danego modelu. Dotychczas nie dało się go jednak zdalnie aktualizować – jak ma to miejsce np. w przypadku smartfonów czy tabletów. Dopiero online’owe połączenie kasy z systemem informatycznym pozwoli na korzystanie z nowych wersji programu pracy. Należy jednak zaznaczyć, że producenci technologii sprzedaży będą najpierw musieli uzyskać nową homologację dla każdej aktualizacji oprogramowania. Niemniej, i tak należy to uznać za krok w dobrym kierunku. Nowe wersje programu pracy będą bowiem oznaczały nie tylko możliwość łatwego usunięcia ewentualnych usterek czy błędów. Niewykluczone, że za ich sprawą przedsiębiorcy zyskają dostęp do dodatkowych funkcji danego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż Captcha *