O kasach fiskalnych w 2020 roku. Przewidywania i prognozy

W 2018 roku w Polsce wprowadzony zostanie system kas fiskalnych online. Wydarzenie to sprawi, że dotychczasowe urządzenia rejestrujące zaczną działać na zupełnie innych zasadach, niż obecnie. I wszystko wskazuje na to, że ustanowienie systemu online wpłynie również na to, jakie parametry i funkcję w przyszłości zaoferują kasy fiskalne. Czy jesteście ciekawi, co zmieni się na rynku technologii sprzedaży do 2020 roku?

Nowe przepisy w sprawie kas

Polskie przepisy fiskalne co jakiś czas się zmieniają. Ustawodawca zobowiązuje np. kolejne grupy krajowych podatników do stosowania urządzeń rejestrujących bez względu na to, jak wysoki obrót osiągają ich firmy. Niemniej, można zaryzykować stwierdzenie, że w porównaniu z wprowadzeniem systemu kas online, dotychczasowe modyfikacje przepisów były jedynie kosmetycznymi zmianami w prawie. Natomiast już na początku 2018 roku wielu polskich przedsiębiorców zetknie się z zupełnie inną rzeczywistością.

W tym przypadku mowa oczywiście o Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, które wprowadzi nowe wymogi techniczne wobec kas fiskalnych. Wspomniany akt prawny wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku i sprawi, że urządzenia rejestrujące zaczną współpracować bezpośrednio z centralnym repozytorium resortu finansów. A to nie wszystkie zmiany…

Współpraca z serwerami MF i e-paragony

Podłączenie kas fiskalnych do serwerów Ministerstwa Finansów to podstawowe założenie systemu online. Dzięki takiemu rozwiązaniu urzędnicy państwowi zyskają łatwy dostęp do danych przesyłanych przez urządzenia rejestrujące. To z kolei umożliwi skuteczne monitorowanie i analizowanie czynności, które są wykonywane przy użyciu każdej kasy fiskalnej (podłączonej do centralnego repozytorium). Za sprawą systemu online możliwe stanie się także wystawianie i bezpieczne przesyłanie e-paragonów. Dokumenty tego typu będzie się realizowało wtedy, kiedy poproszą o to klienci przedsiębiorstwa. Ponadto, wszystkie nowe kasy fiskalne zyskają protokół komunikacyjny, który zagwarantuje płynną współpracę z terminalem do kart płatniczych.

Urządzenia rejestrujące w 2020 roku

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można napisać, że wszystkie kasy fiskalne, które będą dopuszczane do eksploatacji w 2020 roku, zaoferują opisane przed chwilą 3 funkcjonalności. Pytanie jednak, co jeszcze zmieni się w modelach produkowanych w przyszłości? Jeżeli utrzymają się dotychczasowe tendencje w branży fiskalnej, na rynek będą zapewne trafiały jeszcze mniejsze i lżejsze kasy rejestrujące. Miniaturyzacja jest bowiem trendem obowiązującym przy tworzeniu różnych rozwiązań technologicznych dla handlu.

Co więcej, nie można wykluczyć, że do dystrybucji zaczną trafiać nowe rodzaje urządzeń, np. kaso-terminale. Większa liczba takich modeli wynikałaby z faktu, iż system online wprowadzi ustandaryzowaną współpracę pomiędzy kasą fiskalną a terminalem płatniczym. Ciekawe również, czy urządzenia rejestrujące w 2020 roku zapewnią jakieś dodatkowe udogodnienia w kwestii realizowania e-paragonów? A może będą w nich stosowane systemy operacyjne, które zaoferują funkcjonalność programów software’owych znanych ze smartfonów i tabletów? Za jakiś czas na pewno się przekonamy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż Captcha *