Wymiana kas fiskalnych 2018-2020

Nowelizacja ustawy VAT i wymiana kas fiskalnych w latach 2018-2020

Od samego początku było wiadomo, że system kas online będzie się wiązał z wymianą dotychczasowych urządzeń fiskalnych. W przypadku części firm konieczność zastąpienia obecnych modeli wystąpi oczywiście po wielu latach. Niemniej, wybrane grupy podatników będą musiały wcześniej zadbać o to, aby w ich przedsiębiorstwach pojawiły się kasy rejestrujące nowego typu. A zarówno terminy wymiany urządzeń, jak i zobligowane do tego firmy, określi ustawa VAT.

Zmiany w ustawie o podatku o towarów i usług

Stopniowe wprowadzanie w Polsce systemu fiskalizacji online będzie wymagało zmiany niektórych aktów prawnych. W pierwszej kolejności zmodyfikowane zostaną wymogi techniczne, którym muszą podlegać urządzenia rejestrujące. Rozporządzenie w tej sprawie pojawi się już na początku 2018 roku. I to właśnie w tym dokumencie określony zostanie online’owy tryb pracy nowych kas fiskalnych. Ponadto, zmiany nie ominą ustawy o podatku od towarów i usług. We wspomnianym akcie prawny zdefiniowane zostanie nie tylko Centralne Repozytorium Kas, czyli rozwiązanie pozwalające na gromadzenie i przetwarzanie danych przesyłanych przez urządzenia rejestrujące sprzedaż. Ustawa VAT określi również, którzy przedsiębiorcy będą musieli wymienić swoje kasy fiskalne już w najbliższych 3 latach.

Podatnicy zobligowani do zastępowania swoich kas

Zgodnie z ostatnim projektem zmian w ustawie VAT, który pojawił się oficjalnie w drugiej połowie grudnia 2017 roku, najwcześniej do wymiany kas fiskalnych zobowiązani zostaną właściciele warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji oraz firm zajmujących się dostawą benzyny silnikowej, oleju napędowego czy gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. W przypadku tych przedsiębiorstw konieczność zastąpienia dotychczasowego urządzenia wystąpi już w 2018 roku. W nowelizacji ustawy VAT przewidziano bowiem, że firmy te będą musiały rozpocząć obsługę klientów indywidualnych, z użyciem kas online, najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku.

Działalności należące do branży motoryzacyjnej nie są jedynymi, o których wspomina się w przytoczonym przed chwilą akcie prawnym. Wcześniejsza wymiana urządzeń czeka też podatników świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz związane z wyżywieniem (punkty stacjonarne). Będą oni musieli wdrożyć kasy fiskalne online do 1 lipca 2019 roku. A to nie wszystko… Projekt zmian w ustawie VAT przewiduje bowiem, że kolejne grupy podatników wymienią obowiązkowo „stare” urządzenia do 1 stycznia 2020 roku. W przypadku tego terminu mowa o salonach fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, firmach budowlanych, placówkach medycznych (m.in. gabinetach lekarskich), kancelariach prawniczych oraz działalnościach typu fitness (w zakresie wstępu do tych obiektów).

Ulga przy wcześniejszej wymianie urządzenia

Ustawodawca zapowiedział już, że podatnicy, którzy z własnej woli zdecydują się na wdrożenie w swoich firmach kas online, a równocześnie będą to pierwsze urządzenia tego typu w ich działalnościach, skorzystają z wyższej ulgi. W takim przypadku maksymalna refundacja z budżetu państwa wyniesie nawet do 1 000 zł. Warto jednak podkreślić, że nie tylko oni będą mogli odzyskać sporą część wydanej kwoty. Projekty nowych przepisów fiskalnych zakładają też, iż ulga ma przysługiwać podatnik zobligowanym do wcześniejszego zastępowania dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Innymi słowy, wszystkie rodzaje działalności, o których wspomniano w poprzednim akapicie, zyskają szansę na obniżenie kosztów wymiany kasy fiskalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *