Jak będą działały kasy online

Jak kasy online unowocześnią obrót gospodarczy w Polsce?

Współczesne rozwiązania technologiczne dla handlu i usług oferują przedsiębiorcom wsparcie w realizowaniu wielu firmowych zadań. Teza ta dotyczy także kas rejestrujących, które są obecnie dostępne na polskim rynku. Natomiast system fiskalizacji online przyczyni się do tego, że w nowych urządzeniach pojawi się jeszcze więcej praktycznych funkcjonalności. Na jakie udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy w przyszłości będą obsługiwali klientów indywidualnych?

Cyfryzacja dokumentów fiskalnych

Polscy podatnicy już teraz mogą korzystać z kas fiskalnych, które oferują przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej. Chodzi oczywiście o urządzenia rejestrujące z elektroniczną kopią paragonów. Niemniej, od 2018 roku wszechobecna digitalizacja obejmie także inne obszary stosowania kasy fiskalnej. W szczególności będzie to dotyczyło wprowadzenia do obrotu e-paragonów dla klientów. Można wręcz napisać, że pojawienie się tych dokumentów jest jednym z głównych założeń systemu urządzeń rejestrujących online. Ponadto, nowe kasy zostaną wyposażone w tzw. „pamięć chronioną”. Technologia ta będzie odpowiedzialna m.in. za archiwizowanie informacji o czynnościach wykonywanych za pomocą kasy, np. realizowania obowiązkowych raportów fiskalnych.

Popularyzacja płatności elektronicznych

Już teraz w naszym kraju w wielu punktach handlowych i usługowych znajdują się terminale płatnicze, które umożliwiają finalizowanie transakcji w formie elektronicznej. Ustawodawca przewiduje jednak, że nowe przepisy zdecydowanie zwiększą liczbę tych placówek. Wszystko za sprawą tego, że kasy fiskalne online zaoferują płynną współpracę z terminalami do kart płatniczych. I co najważniejsze, wspomniane rozwiązanie nie będzie zarezerwowane jedynie dla wybranych urządzeń rejestrujących. Ustandaryzowany protokół komunikacyjny zyska każda kasa fiskalna, która trafi na polski rynek w 2018 roku i w latach późniejszych. W rezultacie, większa liczba przedsiębiorców będzie mogła zaoferować swoim klientom dodatkową, wygodną formę płatności.

Efekty współpracy kas online z serwerami MF

Nie można zapomnieć o tym, że rezultatem ustanowienia systemu kas online będzie również stałe połączenie urządzeń rejestrujących z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Wspomniane rozwiązanie ma sprawić, że do serwerów MF zacznie trafiać mnóstwo informacji na temat czynności, które są wykonywane przez krajowych podatników. W związku z tym, ustawodawca zyska nowoczesne narzędzie, pozwalające m.in. na monitorowanie transakcji sprzedaży. Ponadto, jednym z efektów wprowadzenia tego rozwiązania ma być uszczelnienie polskiego systemu podatkowego oraz zmniejszenie „szarej strefy”. Ale to nie wszystko, czego można się spodziewać. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości zdecydowanie rzadziej będzie dochodziło do przypadkowych kontroli skarbowych w polskich firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż Captcha *