Informacje o kasach online ready

Informacje o kasach gotowych na system online

Pojawienie się nowych kas fiskalnych będzie nieuchronnie związane z wymianą dotychczasowych technologii sprzedaży. Czy jednak w każdym przypadku firma zostanie zobowiązana do zakupu i zainstalowania kolejnego urządzenia rejestrującego? Okazuje się, że nie zawsze będzie to koniecznością. A wszystko za sprawą kas fiskalnych, które już dziś są przygotowane na pracę w nowym systemie.

Dlaczego będzie trzeba wymieniać kasy?

Obowiązek wymiany technologii sprzedaży będzie wynikał przede wszystkim z wprowadzenia nowych przepisów w sprawie kas fiskalnych. Od 2018 roku urządzenia rejestrujące zyskają bowiem dodatkowe zadania i funkcjonalności. W przyszłości od kas dopuszczonych do eksploatacji będzie się wymagało m.in. stałej współpracy z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów (tzw. serwerami MF). I właśnie w ten sposób powstanie system fiskalizacji online, który pozwoli na centralne monitorowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. A jak łatwo zgadnąć, urządzenia rejestrujące używane obecnie nie będą po prostu przystosowane do pracy w trybie online’owym.

Kiedy wystąpi obowiązek zakupu nowej technologii?

Polski ustawodawca zdaje sobie sprawę z tego, że powszechna wymiana wszystkich kas, w tym samym czasie, mogłaby doprowadzić do paraliżu wielu działalności gospodarczych. Niewykluczone nawet, że na rynku szybko zabrakłoby nowych urządzeń fiskalnych. Zgodnie z różnymi wyliczeniami, równocześnie trzeba by wymienić nawet 1 500 000 kas rejestrujących… Dlatego też w przygotowywanych obecnie przepisach znalazły się zapisy, które regulują stopniowe zastępowanie obecnych urządzeń. Proces wymiany kas zostanie po prostu rozłożony w czasie – rozpocznie się w 2018 roku i będzie trwał w kolejnych latach, m.in. w 2019. Ponadto, termin zainstalowania nowych modeli zostanie uzależniony od tego, kiedy skończą się homologacje konkretnych urządzeń fiskalnych.

Co zapewniają modele Online Ready?

Do pewnego momentu wymiana kas rejestrujących wydawała się koniecznością. Czymś, przed czym w przyszłości nie będzie można uciec. Ale producenci technologii sprzedaży postarali się już o to, aby przedsiębiorcy mogli wcześniej przygotować się do zmian w przepisach fiskalnych. Odpowiedzią na nowy system fiskalizacji są bowiem kasy rejestrujące Online Ready. To wyjątkowe modele, które, jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się pełną gotowością do wykonywania dodatkowych zadań. I co najciekawsze, aktualnie urządzenia tego typu nie będą posiadały rozwiązań technologicznych, które zostaną wprowadzone dopiero w 2018 roku. Zamiast tego, przedsiębiorcy będą mogli w przyszłości zmodernizować kasy Online Ready, tzn. wyposażyć je we wszystkie niezbędne funkcje.

Które modele urządzeń fiskalnych są gotowe na pracę w nowym systemie? Kasy z online’owym certyfikatem można sprawdzić w tym sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż Captcha *