Nowy projekt Rozporządzenia MR

Rozporządzenie MR – nowy projekt wymogów technicznych

System kas online to rozwiązanie, które wymaga nie tylko nowych przepisów fiskalnych, dotyczących np. obowiązku stosowania przez polskich podatników urządzeń rejestrujących. Realizację tego pomysłu trudno sobie wyobrazić również bez odpowiednich regulacji technicznych. A za ich określenie i ustanowienie odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju. Co aktualnie wiadomo w tej sprawie?

Termin wejścia w życie systemu kas online

Ostatni projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju, które zdefiniuje m.in. wymogi wobec kas działających w systemie online, trafił do opinii publicznej 24 lutego 2017 roku. I to właśnie we wspomnianym dokumencie można się zapoznać z datą wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych i technicznych. Projekt zakłada bowiem, że system fiskalizacji online zacznie funkcjonować na początku 2018 roku. Co ciekawe, w tym przypadku polski ustawodawca ma zrezygnować z 14-dniowego vacatio legis. Innymi słowy, ostateczne Rozporządzenie MR wejdzie w życie już następnego dnia po oficjalnym ogłoszeniu.

Najnowszy projekt przepisów jest ciekawy również z innych powodów. Oprócz ważnych dat, można w nim także znaleźć szczegółowy opis technologii, które znajdą się w kasach fiskalnych funkcjonujących online.

Funkcje nowych urządzeń fiskalnych

Do momentu ogłoszenia ostatecznego Rozporządzenia MR nic nie jest oczywiście w 100 procentach pewne. Wydaje się jednak, że w tym przypadku mogą zostać zmodyfikowane jedynie szczegółowe zagadnienia techniczne. Główne założenia, dotyczące np. współpracy wszystkich kas fiskalnych z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów, pozostaną raczej bez większych zmian. Ponadto, nic nie wskazuje na to, że ustawodawca zrezygnuje z wprowadzenia do obiegu e-paragonów fiskalnych oraz obowiązkowej komunikacji urządzeń rejestrujących z terminalami płatniczymi. Popularyzacja dokumentów i płatności elektronicznych jest przecież jednym z podstawowych zadań systemu fiskalizacji online. A całość ma pomóc w zrealizowaniu znacznie większego programu, czyli „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Zachęcamy do zapoznania się z innym artykułem o projekcie Rozporządzenia Ministra Rozwoju. Jest on dostępny na tej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż Captcha *