Kasy fiskalne online - wymogi techniczne

Kasy fiskalne online – w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono wymogi techniczne

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że branża fiskalna dawno nie czekała na nowe przepisy tak, jak w przypadku Rozporządzenia w sprawie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Regulacje przygotowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii definiują bowiem sposób działania urządzeń online. Innymi słowy, bez nowych wymogów technicznych nie była możliwa ani produkcja, ani sprzedaż tych kas.

Co warto wiedzieć o nowych przepisach?

Rozporządzenia w sprawie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, 22 czerwca 2018 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw RP. Nowe regulacje były początkowo przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju, jednak ostatecznie za finalny kształt przepisów odpowiada resort Przedsiębiorczości i Technologii. Co więcej, Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni – licząc od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Dodatkowe kryteria i warunki techniczne, definiujące m.in. sposób działania kas fiskalnych online, zaczną więc obowiązywać na początku lipca 2018 roku.

Produkcja, homologacja i sprzedaż kas online

Nowe kryteria i warunki techniczne były niezbędne przede wszystkim do tego, aby na rynek mogły trafić pierwsze kasy fiskalne online. Teraz producenci technologii sprzedaży, znając już oficjalne wymogi, mogą rozpocząć procesy związane z tworzeniem tych urządzeń. W następnej kolejności będą oni musieli postarać się homologacje modeli nowego typu. W tym przypadku również należy postępować zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Zgodnie z przepisami, homologacje będą nadal wydawane przez prezesa Głównego Urzędu Miar (na okres 5 lat). I co najważniejsze – dopiero kasy online, który otrzymają pozytywne decyzje GUM, zostaną dopuszczone do oficjalnej sprzedaży. Wtedy też pojawią się one w ofertach dystrybutorów urządzeń fiskalnych.

Zmiany w ustawie VAT

Rozporządzenie techniczne, przygotowane przez resort Przedsiębiorczości i Technologii, to nie jedyne przepisy fiskalne, które są związane z kasami rejestrującymi online. Wiele kwestii, związanych z nowym systemem, zostanie zdefiniowanych w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, dodatkowe zapisy we wspomnianym akcie prawnym mają wejść w życie 1 października 2018 roku. I warto przypomnieć, że ustawa VAT zdefiniuje wtedy m.in. sposób działania Centralnego Repozytorium Kas czy kolejne etapy obowiązkowej wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych (w wybranych branżach i terminach wskazanych przez ustawodawcę).

E-paragony oraz współpraca z terminalami i CRK

Wymogi techniczne dla kas online określiły w szczególności 3 dodatkowe funkcje w takich urządzeniach rejestrujących. Modele nowego typu będą transmitowały dane do CRK, realizowały paragony w formie papierowej i elektronicznej oraz współpracowały z terminalami do kart płatniczych. Ponadto, producenci technologii sprzedaży zyskają możliwość aktualizowania oprogramowania kas online – także tych, które zostaną już wdrożone w polskich firmach. Niewykluczone, że dzięki temu w urządzeniach nowego typu w przyszłości będą się pojawiały dodatkowe funkcjonalności. Pod pewnymi względami ma to przypominać aktualizowanie oprogramowania smartfonów, komputerów czy tabletów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż Captcha *