Jakie zmiany przyniesie ustawa o kasach online

Jakie zmiany przyniesie tzw. ustawa o kasach online?

Nie bez powodu akurat teraz postawiliśmy takie pytanie w tytule artykułu. Niedawno doszło bowiem do czegoś, na co czekali zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele branży technologii sprzedaży. 15 marca 2019 roku, podczas posiedzenia Sejmu, uchwalono nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Tę nowelizację, która wprowadza przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Co ważne, ma ona zacząć obowiązywać już od 1 maja 2019 roku.

Po pierwsze: Centralne Repozytorium Kas

Nie od dziś wiadomo, na czym konkretnie ma się opierać system kas fiskalnych online. Chodzi przede wszystkim o to, aby w Polsce pojawiły się urządzenia rejestrujące, które umożliwią proste i skuteczne nadzorowanie polskich podatników. Online’owe technologie sprzedaży mają się stale komunikować z systemem teleinformatycznym, służącym m.in. do szybkiego wyłapywania różnych nieprawidłowości, czyli z Centralnym Repozytorium Kas. A najważniejsze przepisy w sprawie tego rozwiązania prawnego i technologicznego znajdziemy właśnie w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Istotne jest m.in. to, że Centralne Repozytorium Kas będzie nadzorowane przez szefa KAS, czyli Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto, nowelizacja ustawy o VAT wskazuje zakres danych, jakie trafią z każdej kasy online do CRK. Będą to informacje dotyczące m.in. rejestrowanego obrotu.

Po drugie: obowiązkowa wymiana urządzeń

System kas fiskalnych online będzie wprowadzany w Polsce stopniowo. Początkowo tylko wybrane działalności gospodarcze zostaną zobligowane do korzystania z urządzeń rejestrujących nowego typu. Jak zaznacza ustawodawca, chodzi o przedsiębiorstwa reprezentujące te branże, w których zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości przy odprowadzaniu należnych podatków. Natomiast nowelizacja ustawy o VAT, którą posłowie przegłosowali 15 marca 2019 roku, wprowadza ostateczne zasady i harmonogram wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na modele online. Przesądzone wydaje się już np. to, że w pierwszej kolejności obecne urządzenia zastąpią m.in. właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Po trzecie: zielone światło dla kas online

Rozporządzenie w sprawie warunków i kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, weszło w życie w drugiej połowie 2018 roku. Można w nim znaleźć m.in. wymogi stawiane przed urządzeniami online. Skoro więc znana jest już techniczna „strona” takich modeli, dlaczego dotychczas nie pojawiły się one na rynku? Odpowiedź jest prosta – nie pozwala na to obecna ustawa o podatku od towarów i usług. Dopiero znowelizowanie wspomnianego aktu prawnego umożliwi producentom staranie się o homologacje dla modeli online. A później kasy nowego typu trafią na rynek.

Po czwarte: bliski koniec modeli z papierową kopią paragonów

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług przesądza również los kas z papierową kopią paragonów fiskalnych. Tzw. dwurolkowe urządzenia będzie można kupować i instalować wyłącznie do 31 sierpnia 2019 roku. Co więcej, od momentu wejścia w życie omawianej tu nowelizacji przedsiębiorcy nie wymienią pamięci fiskalnej w takich kasach rejestrujących. Jeżeli więc w przyszłości pamięć urządzenia dwurolkowego zostanie zapełniona, niezbędny okaże się zakup nowej technologii sprzedaży. Natomiast do końca 2022 roku na rynku mają być jeszcze dostępne 2 rodzaje kas – z kopią elektroniczną oraz online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż Captcha *