Przyszłość kas fiskalnych z kopią papierową

Do kiedy będzie można kupić i zainstalować kasę z kopią papierową?

Nie bez powodu papierowa kopia paragonów fiskalnych bywa również nazywana „tradycyjną”. Urządzenia z wspomnianą funkcjonalnością były używane przez podatników znacznie wcześniej, niż ktokolwiek w ogóle pomyślał o przechowaniu danych w formie elektronicznej (na karcie pamięci). Można więc napisać, że wprowadzenie systemu fiskalizacji online zakończy pewną epokę. Niedługo bowiem nowe regulacje prawne zakażą instalowania kas z kopią papierową.

Jak działa tradycyjna kopia paragonów?

Funkcjonowanie urządzenia fiskalnego z tradycyjną kopią paragonów nie jest trudne do wytłumaczenia. Taka kasa rejestrująca wykorzystuje jednorazowo 2 rolki papieru termicznego. Jedna służy m.in. do wystawiania paragonów dla osób fizycznych, natomiast druga – do tworzenia kopii wspomnianych dokumentów fiskalnych. Obydwie rolki są więc zadrukowywane równocześnie i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Ważne jest także to, że podatnik musi starannie przechowywać papierową kopię paragonów. Dokumentacja w takiej formie jest bowiem narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, m.in. światła słonecznego, ciepła czy wilgoci. Dlatego też najlepiej stworzyć maksymalnie „sterylne” miejsce, w którym można składować zadrukowane rolki papieru termicznego.

Tylko do końca 2018 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, kasy fiskalne z papierową kopią paragonów będą dostępne na rynku jedynie do końca 2018 roku. W późniejszym czasie podatnicy nie tylko nie znajdą ich w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży. Od 2019 roku nie będzie też można uruchamiać takich urządzeń w trybie fiskalnym. A dlaczego w ogóle ustawodawca zdecydował się na wycofanie omawianych tu modeli? Przede wszystkim ze względu na to, że są one trudne do kontrolowania (w porównaniu z kasami z elektroniczną kopią paragonów czy nowymi urządzeniami typu online). Trzeba jednak podkreślić, iż modele dwurolkowe nie znikną automatycznie z polskich firm. Część podatników będzie mogła używać takich urządzeń rejestrujących do momentu zapełnienia ich pamięci fiskalnej (w większości przypadków pozwala ona na wykonanie 1 830 raportów dobowych).

Przyszłość należy do kas online

Stopniowe wycofywanie z użytku urządzeń z kopią papierową nie będzie jedynym rezultatem wprowadzenia systemu fiskalizacji online. W dalszej perspektywie także kasy z kopią elektroniczną (kartami pamięci) znikną z rynku. W tym przypadku projekt nowelizacji ustawy VAT przewiduje możliwość kupowania i instalowania takich modeli wyłącznie do końca 2022 roku. Później, czyli od początku 2023 roku, w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży będą dostępne jedynie kasy fiskalne online.

Warto jednak zaznaczyć, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy VAT, zakup urządzenia z kopią elektroniczną nie będzie częściowo refundowany z budżetu państwa. Nawet jeśli model z kartą pamięci okaże się pierwszą kasą fiskalną w danej firmie. Ustawowa ulga będzie przysługiwała tylko tym podatnikom, którzy zdecydują się na wdrożenie urządzenia online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *