Przyszłość kas fiskalnych z kopią papierową

Do kiedy będzie można kupić i zainstalować kasę z kopią papierową?

Nie bez powodu papierowa kopia paragonów fiskalnych bywa również nazywana „tradycyjną”. Urządzenia z wspomnianą funkcjonalnością były używane przez podatników znacznie wcześniej, niż ktokolwiek w ogóle pomyślał o przechowaniu danych w formie elektronicznej (na karcie pamięci). Można więc napisać, że wprowadzenie systemu fiskalizacji online zakończy pewną epokę. Niedługo bowiem nowe regulacje prawne zakażą instalowania kas z kopią papierową.

Jak działa tradycyjna kopia paragonów?

Funkcjonowanie urządzenia fiskalnego z tradycyjną kopią paragonów nie jest trudne do wytłumaczenia. Taka kasa rejestrująca wykorzystuje jednorazowo 2 rolki papieru termicznego. Jedna służy m.in. do wystawiania paragonów dla osób fizycznych, natomiast druga – do tworzenia kopii wspomnianych dokumentów fiskalnych. Obydwie rolki są więc zadrukowywane równocześnie i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Ważne jest także to, że podatnik musi starannie przechowywać papierową kopię paragonów. Dokumentacja w takiej formie jest bowiem narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, m.in. światła słonecznego, ciepła czy wilgoci. Dlatego też najlepiej stworzyć maksymalnie „sterylne” miejsce, w którym można składować zadrukowane rolki papieru termicznego.

Tylko do końca 2018 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, kasy fiskalne z papierową kopią paragonów będą dostępne na rynku jedynie do końca 2018 roku. W późniejszym czasie podatnicy nie tylko nie znajdą ich w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży. Od 2019 roku nie będzie też można uruchamiać takich urządzeń w trybie fiskalnym. A dlaczego w ogóle ustawodawca zdecydował się na wycofanie omawianych tu modeli? Przede wszystkim ze względu na to, że są one trudne do kontrolowania (w porównaniu z kasami z elektroniczną kopią paragonów czy nowymi urządzeniami typu online). Trzeba jednak podkreślić, iż modele dwurolkowe nie znikną automatycznie z polskich firm. Część podatników będzie mogła używać takich urządzeń rejestrujących do momentu zapełnienia ich pamięci fiskalnej (w większości przypadków pozwala ona na wykonanie 1 830 raportów dobowych).

Przyszłość należy do kas online

Stopniowe wycofywanie z użytku urządzeń z kopią papierową nie będzie jedynym rezultatem wprowadzenia systemu fiskalizacji online. W dalszej perspektywie także kasy z kopią elektroniczną (kartami pamięci) znikną z rynku. W tym przypadku projekt nowelizacji ustawy VAT przewiduje możliwość kupowania i instalowania takich modeli wyłącznie do końca 2022 roku. Później, czyli od początku 2023 roku, w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży będą dostępne jedynie kasy fiskalne online.

Warto jednak zaznaczyć, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy VAT, zakup urządzenia z kopią elektroniczną nie będzie częściowo refundowany z budżetu państwa. Nawet jeśli model z kartą pamięci okaże się pierwszą kasą fiskalną w danej firmie. Ustawowa ulga będzie przysługiwała tylko tym podatnikom, którzy zdecydują się na wdrożenie urządzenia online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż Captcha *