Co gwarantuje program Polska Bezgotówkowa

Co przedsiębiorca może zyskać na programie Polska Bezgotówkowa?

Wdrożenie terminala płatniczego w firmie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. I nie chodzi tu jedynie o koszt samego urządzenia, ale także o opłaty abonamentowe czy prowizje pobierane od każdej transakcji. Zapewne głównie z tego powodu część przedsiębiorców dotychczas nie zaczęło korzystać z terminali do kart płatniczych. Za sprawą programu wsparcia Polska Bezgotówkowa istnieje jednak duża szansa na zwiększenie liczby firm, które akceptują płatności elektroniczne.

Terminal płatniczy za darmo przez 12 miesięcy

Polska Bezgotówkowa to program wsparcia dla przedsiębiorców, który został stworzony z inicjatywy m.in. Związku Banków Polskich, organizacji Visa i Mastercard czy agentów rozliczeniowych. Za jego nadzorowanie odpowiada fundacja o tej samej nazwie. Uczestnicy programu mogą zaś liczyć na refundację kosztów, które są związane z wdrożeniem oraz użytkowaniem terminala płatniczego przez okres 12 miesięcy. Na takich warunkach przedsiębiorca może zainstalować maksymalnie 3 urządzenia, w tym jedno typu mPOS. Pierwsze opłaty za terminale płatnicze pojawiają się dopiero po roku od momentu podpisania umowy z agentem rozliczeniowym. Chyba że przedsiębiorca przekroczy 100 000 zł obrotu na którymś z wdrożonych urządzeń. Wtedy opłaty zaczną być naliczane zgodnie z umową z agentem rozliczeniowym.

Jakie warunki trzeba spełniać?

Wszystkie warunki uczestnictwa w Polsce Bezgotówkowej można sprawdzić w regulaminie akcji, dostępnym na oficjalnej stronie internetowej tego programu. Warto jednak wspomnieć o kilku podstawowych wymogach. Po pierwsze, do programu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystali z terminali płatniczych. Po drugie, akcja jest skierowana do firm posiadających maksymalnie 5 placówek handlowych bądź usługowych. Po trzecie, przedsiębiorca nie może być operatorem automatów vendingowych i innych terminali samoobsługowych, np. biletomatów. Po czwarte, podatnik musi się zobowiązać do tego, że oznaczy prowadzone placówki logo Polski Bezgotówkowej oraz wybranego agenta rozliczeniowego. Po piąte, być może najważniejsze, do programu można przystąpić tylko raz.

Inne formy popularyzacji obrotu bezgotówkowego

Ostatnimi czasy na każdym kroku można zauważyć, że w Polsce mamy do czynienia z popularyzacją obrotu bezgotówkowego. Świadczy o tym nie tylko uruchomienie programu wsparcia dla przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że niedługo na rynku pojawią się kasy fiskalne online. Natomiast jedną z podstawowych funkcjonalności takich urządzeń będzie współpraca z terminalami do kart. Co więcej, pod koniec 2017 roku pojawiły się pierwsze zapowiedzi nowych przepisów w sprawie płatności elektronicznych. I niewykluczone, że w przyszłości wspomniane regulacje zobowiążą część podatników do akceptowania e-płatności.

Wszystkie te działania mają służyć zwiększeniu znaczenia obrotu bezgotówkowego w Polsce. Jest on bowiem nie tylko łatwiejszy do nadzorowania – w porównaniu z płatnościami dokonywanymi za pomocą gotówki. Obrót bezgotówkowy stanowi również mniejsze obciążenie finansowe dla budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż Captcha *