Co wiadomo o e-paragonach fiskalnych

Co dziś wiadomo o e-paragonach fiskalnych z kas online?

Cyfryzacja dokumentów fiskalnych, w tym paragonów, ma być jedną z największych zasług systemu kas rejestrujących online. Ustawodawca dotychczas wielokrotnie podkreślał, że zależy mu na zapewnieniu polskim konsumentom dostępu do elektronicznych dowodów sprzedaży. W tym przypadku chodzi jednak nie tylko o dostosowanie sposobu prowadzenia ewidencji do postępu technicznego czy o prawa klientów. Duże znaczenie ma również walka z tzw. szarą strefą.

Czym będą elektroniczne paragony?

Wiadomo już, że kasy fiskalne online nie przestaną realizować paragonów w dotychczasowej, papierowej formie. Urządzenia te będą posiadały mechanizmy drukujące, które pozwolą na wystawianie wspomnianych dokumentów. Równocześnie jednak, przy użyciu kasy online przedsiębiorca zyska możliwość zrealizowania i wysłania e-paragonu fiskalnego. Elektroniczny dowód sprzedaży będzie zawierał takie same informacje, jak jego papierowy odpowiednik. Będą to m.in. nazwa i adres firmy, NIP podatnika, nazwy towarów lub usług, ceny, kwoty podatku oraz logo fiskalne. E-paragon ma również zawierać dodatkowy kod, który umożliwi szybkie zidentyfikowanie konkretnego dokumentu z kasy rejestrującej online.

Kiedy wystąpi obowiązek wysłania cyfrowego dokumentu?

Pomimo wprowadzenia elektronicznych paragonów fiskalnych, podstawową formą wydawanych dokumentów mają pozostać te papierowe. Wynika to m.in. z faktu, że początkowo nie we wszystkich firmach pojawią się kasy rejestrujące online. Przez najbliższe lata wiele działalności nie przestanie jeszcze korzystać z urządzeń „starego typu”. Ponadto, nie każdy konsument będzie przecież mógł odebrać e-paragon od sprzedawcy. Kiedy w takim razie wystąpi konieczność zrealizowania i wysłania cyfrowego dokumentu?

Projektowane przepisy zakładają, że przedsiębiorca korzystający z urządzenia fiskalnego online będzie musiał „wystawić” elektroniczny paragon dopiero wtedy, gdy klient o to poprosi. Następnie, za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji, e-dokument trafi np. na adres e-mail wskazany przez nabywcę.

Kto skorzysta na zmianach?

Nowe regulacje prawne mają się przyczynić do lepszej ściągalności należnych podatków. Organy skarbowe zyskają bowiem skuteczne i zaawansowane narzędzia informatyczne, które pozwolą na stałe monitorowanie czynności wykonywanych za pomocą kas fiskalnych online. A jakie rezultaty przyniesie wprowadzenie elektronicznych paragonów? E-dokumenty z urządzeń nowego typu na pewno ułatwią konsumentom skorzystanie z prawa do zwrotu towaru lub reklamacji produktu bądź usługi. Nie w każdym przypadku klienci będą musieli przechowywać papierowy wydruk z kasy rejestrującej. Ponadto, e-paragony wpłyną na unowocześnienie prowadzenia ewidencji. Omawiane tu dowody sprzedaży będą mogły być realizowane i wysyłane np. w działalnościach należących do e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *